Pierwsza transmisja na żywo z planety Mars.

W piątek odbyła się pierwsza w historii - jak informowała Europejska Agencja Kosmiczna - "transmisja na żywo z Marsa". Agencja przedstawiła zdjęcia z Czerwonej Planety przekazywane niemal w czasie rzeczywistym.

Transmisję z Marsa przeprowadzono w piątek (2.06.2023), dokładnie w 20. rocznicę rozpoczęcia bezzałogowej misji kosmicznej Mars Express. Relację na żywo mogli śledzić wszyscy internauci.

Pierwsza w historii "transmisja na żywo z Marsa"

Specjalne wydarzenie Europejskiej Agencji Kosmicznej ruszyło o 18:00 i trwało około godziny. Podczas transmisji kamera Visual Monitoring Camera (VMC) co około 50 sekund dostarcza zdjęcia z powierzchni Marsa. Zapis relacji na żywo z Marsa można oglądać między innymi na kanale YouTube poniżej:


Misja Mars Express rozpoczęła się 20 lat temu

 


Orbiter MEO (Mars Express Orbiter) oraz lądownik Beagle 2 zostały wysłane w przestrzeń kosmiczną 2 czerwca 2003. Orbiter był odpowiedzialny za fotografowanie powierzchni planety, badanie składu jej atmosfery, cyrkulacji, budowy warstw podpowierzchniowych oraz ich wpływu na atmosferę. Natomiast lądownik Beagle 2 miał badać materiały geologiczne, atmosferyczne i egzobiologiczne, czyli pomóc w poszukiwaniu życia na Marsie.


Próba lądowania na powierzchni Czerwonej Planety miała miejsce 25 grudnia 2003 roku, ale zakończyła się niepowodzeniem. Naukowcy utracili kontakt z lądownikiem Beagle 2. Z kolei orbiter MEO nie napotkał żadnych problemów i do dzisiaj regularnie dostarcza cennych informacji o Marsie.


Patryk Szczepan Krzyżewski

148 Wiadomości i ciekawe artykuły posty

komentarze