Newsy Cover Image
Newsy Profile Picture
261 Użytkowników

Awaria Facebooka i Instagrama to nie cyberatak. Głos zabrał rzecznik platformy

Facebook, Instagram, WhatsApp i Messenger nie działają. Jak czytamy w "New York Times", z przyczyn tej awarii wykluczono cyberatak. Podano jednak najprawdopodobny powód załamania się serwerów. Głos zabrał nawet rzecznik Facebooka.

Facebook, Instagram i WhatsApp przestały działać w godzinach wieczornych w poniedziałek.
Powód awarii serwerów portali społecznościowych nie jest jeszcze znany, ale z prawdopodobnych przyczyn problemu wykluczono cyberatak
Rzecznik Facebook udostępnił na Twitterze przeprosiny.
Dlaczego Facebook nie działa?
Zgodnie z ustaleniami dziennika "New York Times", który na warunku anonimowości porozmawiał z członkami zespołu ds. bezpieczeństwa Facebooka, wynika, że platforma społecznościowa nie padła ofiarą cyberataku.
Co więcej, dyrektor ds. technologii Cloudflare John Graham-Cumming ocenił, że problemem są najpewniej serwery Facebooka, który blokuje ludziom dostęp do witryn Instagrama i WhatsAppa.
Rzecznik Facebooka o awarii
Głos w sprawie awarii Facebooka zabrał także rzecznik portalu, czyli Andy Stone. "Jesteśmy świadomi, że część ludzi ma problem z wejściem na Facebooka. Obecnie pracujemy nad tym, aby wszystko wróciło najszybciej jak to możliwe. Przepraszamy za wszelakie utrudnienia" – napisał na Twitterze. Podobną wiadomością podzielił się tweeterowy profil Facebook.


Okazuje się, że pracownicy Facebooka nie mogą dostać się do biura, ponieważ nie działają im identyfikatory pozwalające na wejście do budynku. Tak wynika z doniesień reporterki Sheery Frenkel.

Down Detector, który monitoruje liczbę skarg zgłaszanych w sprawie niedziałających serwerów różnych platform, pokazał, że w ciągu ostatnich godzin problem z włączeniem Facebooka zgłosiło ponad 125 tys. osób, Messengera prawie 9 tys. , Instagrama 98 tys., zaś WhatsAppa 34 tys. internautów. Na Instagramie wyświetla się komunikat o "błędzie serwera 5xx", zaś na Facebooku pojawia się informacja o tym, że "coś poszło nie tak". Nie wiadomo, co jest przyczyną awarii.
W 2019 roku, gdy Facebook mierzył się z największą dotąd awarią platformy, czas oczekiwania na naprawę trwał dłużej niż dobę.

Skutki awarii Facebooka. Mark Zuckerberg stracił 7 mld dol.
Awaria Facebooka i Messengera znacznie pogorszyła status majątkowy Marka Zuckerberga — jego majątek osobisty zmniejszył się w ciągu kilku godzin o prawie 7 mld dol. — podaje serwis informacyjny Insider Paper, powołując się na agencję Bloomberg. Tym samym biznesmen spadł przez to o szczebel niżej na liście najbogatszych ludzi na świecie.Globalna awaria. Facebook, WhatsApp i Instagram nie działają
Facebook ignorował problemy użytkowników?
Przypomnijmy – od 13 września "The Wall Street Journal" publikował serię artykułów opartych na dokumentach wewnętrznych Facebooka, tzw. Facebook Files (Akta Facebooka). Wynika z nich, że Facebook ignorował problemy, jakie jego produkty i usługi generowały wśród użytkowników. Chodzi m.in. o publikowanie treści negatywnie oddziałujących na użytkowników, o toksyczny wpływ Instagrama na psychikę młodych ludzi, nieskuteczną walkę z internetowym hejtem czy szerzenie dezinformacji.

Globalna awaria Facebooka. Nieoficjalnie: pracownicy portalu nie mogą dostać się do biur
Cieszymy się, że jesteś z nami.


Źródło: Bloomberg, Twitter

Źródło:
Media

Globalna awaria. Facebook, WhatsApp i Instagram nie działają
Użytkownicy zgłaszają awarię Facebooka, WhatsAppa i Instagrama. Najwięcej osób zgłasza problemy ze stroną internetową Facebooka, znacznie mniej z aplikacją — wynika z informacji platformy DownDetector.pl. Problemy z korzystaniem z serwisów społecznościowych i komunikatora WhatsApp występują również w Polsce.


Od ok. godz. 18 czasu polskiego użytkownicy mają problem z Facebookiem, Instagramem i WhatsAppem. W aplikacjach popularnych serwisów społecznościowych nie można odświeżyć ich zawartości, a ich strony internetowe nie są dostępne. Wiele osób nie może w ogóle zalogować się do swoich kont
Nie wiadomo, jak długo potrwają problemy. Nie wiadomo również co spowodowało awarię i jak bardzo jest poważna
Zarówno Facebook, jak i Instagram oraz WhatsApp opublikowały krótkie oświadczenia
Internauci o awarii zaczęli się masowo informować na Twitterze
Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
Do sytuacji odniósł się dyrektor ds. technologii - Mike Schroepfer. "Przepraszamy wszystkich, których dotknęły przerwy w działaniu usług świadczonych przez Facebook' - napisał na Twitterze.


"Doświadczamy problemów z siecią, a zespoły pracują tak szybko, jak to możliwe, aby rozwiązać problem i przywrócić usługi tak szybko, jak to możliwe" - dodał.

Nie działają - należące do Marka Zuckenberga - Facebook, Instagram i komunikator Whatsapp. Na WhatsAppie nie docierają wiadomości. Na Instagramie nie da się także dodać nowych relacji i zdjęć. W ciągu zaledwie kilkunastu minut pojawiło się ponad 50 tys. zgłoszeń awarii - informuje DownDetector. Najwięcej doniesień dotyczy strony głównej, która przestała działać:

Zgłoszenia awarii na FacebookuZgłoszenia awarii na Facebooku - Materiały prasowe
Media zwracają uwagę, że dzisiejsza awaria ma miejsce po niedzielnym wywiadzie sygnalistki dla CBS. Francis Haugen, była pracownica firmy, ujawniła niepokojące informacje o działalności Facebooka. Powiedziała o braku dbałości o bezpieczeństwo. - Był konflikt interesów pomiędzy tym, co było dobre dla użytkowników, i tym, co było dobre dla Facebooka (...) i Facebook przez cały czas wybierał działanie z korzyścią dla siebie, czyli na przykład zarabianie więcej pieniędzy - mówiła. Haugen ma również dokumenty, które przekazała nie tylko mediom, ale także służbom. Mają one uderzać w stanowisko Facebooka, że firma znacznie przyczynia się do walki z dezinformacją czy hejtem.


Awaria - nie działa Facebook, Instagram i Whatsapp
W poniedziałek Facebook potwierdził występowanie sporych problemów ze swoimi usługami za pośrednictwem swojego konta na Twitterze. Platforma potwierdziła, że można nie uzyskać dostępu do ich Facebooka, jednak zapewnia, że pracuje nad tym, by jak najszybciej wszystko wróciło do normy:


Instagram prosi swoich użytkowników o cierpliwość:


"Pracujemy nad tym, aby wszystko wróciło do normy i jak najszybciej wyślemy tutaj aktualizację" - dodaje WhatsApp, który w 2014 r. został wykupiona za 16 mld dolarów przez Facebooka:


Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo


Na Twitterze, dyrektor ds. komunikacji na Facebooku, Andy Stone napisał: "Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy ludzie mają obecnie problemy z WhatsApp. Pracujemy nad tym, aby wszystko wróciło do normy i wyślemy tutaj aktualizację tak szybko, jak to możliwe":


Do sprawy na Twitterze odniósł się Edward Snowden. Były agent CIA stwierdził, że przez awarię Facebooka "świat stał się zdrowszy".


Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała film na Twitterze, która przypomniała, żeby dalej nosić maski.


Nie wiadomo, jak długo będą trwały problemy z aplikacjami. Nie wiadomo również co spowodowało awarię i jak jest poważna.

Jak informuje portal DownDetector akcje Facebooka na giełdzie spadły o ok. 6 proc.

Dziś nie tylko Facebook, Instagram i Whastapp mają problemy.

Awaria. Verizon, T-Mobile i ATT&T również nie działają
Awarię zgłaszają również użytkownicy Verizon, T-Mobile oraz AT&T. Wszystkie usługi komórkowe są obecnie niedostępne. Użytkownicy twierdzą, że ich na smartfonach działa tylko Wi-Fi i nie mogą połączyć się z internetem za pomocą komórkowej transmisji danych.Skutki awarii Facebooka. Mark Zuckerberg stracił siedem miliardów dolarów

Globalna awaria Facebooka. Nieoficjalnie: pracownicy portalu nie mogą dostać się do biur
Awarie sieci komórkowej pojawiają się zaledwie kilka minut po tym, jak zgłoszono również awarię Facebooka, Instagrama i WhatsApp.


Kolejna awaria Facebooka
To nie pierwsza awaria Facebooka w ostatnim tygodniu. W miniony czwartek część użytkowników mogła przeczytać następujący komunikat: "Przepraszamy, coś poszło nie tak. Pracujemy nad tym i naprawimy to tak szybko, jak to możliwe". Problemy mieli internauci w Europie, Ameryce Północnej, Australii oraz Indiach. Problem tak szybko, jak się pojawił, zniknął. Jednak cała sytuacja rozpaliła internautów, którzy chętnie komentuję obecną awarię.

Nie działa Facebook, Instagram i WhatsApp
Przypomnijmy, również 8 kwietnia popularne serwisy społecznościowe - Facebook, Messenger i Instagram - przestały działać. Na Twitterze użytkownicy za pomocą wpisów i hasztagów poinformowali o awarii Facebooka, Messengera i Instagrama. Po nieco ponad 10 minutach dostęp do platform został przywrócony, choć niektórzy nadal zgłaszali usterki.

Do równie poważnej awarii doszło w grudniu 2020 r. Wówczas problemy z logowaniem i wysyłaniem wiadomości sygnalizowali użytkownicy z zachodniego wybrzeża USA, Europy oraz krajów Dalekiego Wschodu. Tylko w Polsce problemy zgłosiło 12 tys. osób. Internauci skarżyli się, że wiadomości przychodzą z opóźnieniem lub wcale nie dochodził.

Do dzisiaj nie wiadomo, co było przyczyną awarii. Jednak w ciągu sześciu godzin została usunięta. Co ciekawe, wówczas awaria Facebooka i Messengera zbiegła się w czasie z wyraźnym wzrostem liczby zgłoszeń dotyczących operatorów telefonii komórkowej w Polsce.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści

Żródło: Onet.pl

3 miesięcy temu - Translator - Facebook

https://www.facebook.com/10006....7913991698/videos/26 zapraszamy na audycje optimusa wbijamy zapraszamy znajomych i lecimy z optimusem hej